Blizny w ginekologii to zgrubienia lub zmiany w tkankach, które mogą wynikać z różnych powodów, takich jak operacje, porody, urazy, endometrioza, czy infekcje. Blizny mogą powstać na powierzchni narządów, takich jak srom, ale także wewnątrz, jak na przykład na macicy czy jajnikach.

  1. Blizny pooperacyjne: Wiele interwencji chirurgicznych, takich jak cesarskie cięcie, histeroskopia, laparoskopia, czy histerektomia, mogą prowadzić do powstawania blizn. Te blizny mogą czasami prowadzić do problemów, takich jak zrosty, które mogą powodować ból, niepłodność, czy problemy z oddawaniem moczu lub stolca.
  2. Blizny po porodzie: Po porodzie drogą naturalną, szczególnie jeśli doszło do nacięcia krocza (epizjotomia) lub pęknięcia, mogą powstać blizny. Jeśli nie zagoją się prawidłowo, mogą powodować ból podczas stosunku, nietrzymanie moczu, czy kału.
  3. Endometrioza: Jest to stan, w którym komórki podobne do komórek wyścielających macicę zaczynają rosnąć w innych miejscach, takich jak jajniki, jajowody, czy otrzewna. Endometrioza może prowadzić do powstawania blizn i zrostów, które mogą powodować ból i niepłodność.
  4. Infekcje: Pewne infekcje, takie jak zapalenie przydatków (jajników i jajowodów) mogą prowadzić do powstawania blizn, które mogą zablokować jajowody i prowadzić do niepłodności.

Leczenie blizn zależy od ich przyczyny, lokalizacji, wielkości, i powodowanych symptomów. Może obejmować leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, a w niektórych przypadkach interwencje chirurgiczne, takie jak laparoskopia czy histeroskopia , w celu usunięcia zrostów. W przypadku bólu , podczas stosunku spowodowanego bliznami po porodzie, mogą być zalecane techniki relaksacji, ćwiczenia mięśni dna miednicy, lub terapia seksualna. Zawsze warto skonsultować się z ginekologiem w przypadku podejrzenia problemów związanych z bliznami.

Formularz kontaktowy