Gruczolak prostaty, znany również jako łagodny rozrost prostaty (LRP), to stan, który często dotyka mężczyzn w wieku średnim i starszym. Polega na powiększeniu gruczołu krokowego, które nie jest związane z rakiem.

Prostata to mały gruczoł wielkości orzecha, który produkuje część płynu stanowiącego nasienie. Znajduje się on pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową, czyli rurkę, która transportuje mocz z pęcherza na zewnątrz ciała. W miarę powiększania się prostaty, może ona zacząć uciskać na cewkę moczową, co może powodować różne problemy z oddawaniem moczu.

Symptomy łagodnego rozrostu prostaty mogą obejmować częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, trudności w rozpoczęciu i zakończeniu oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu, czy nagłą potrzebę oddania moczu.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty zależy od stopnia nasilenia objawów i ich wpływu na jakość życia pacjenta. W przypadku łagodnych objawów, lekarz może zalecić obserwację i regularne badania kontrolne. W przypadku cięższych objawów, leczenie może obejmować leki, minimalnie inwazyjne procedury terapeutyczne lub chirurgię.

Formularz kontaktowy