Kłykciny kończyste, inaczej zwane brodawczakami płciowymi, są jednym z najczęstszych typów zakażeń przenoszonych drogą płciową, które są spowodowane przez niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus).
Charakteryzują się występowaniem małych, miękkich wypukłości w okolicy genitaliów lub odbytu. Mogą występować pojedynczo lub w grupach, często tworząc struktury przypominające kalafior. Kłykciny kończyste mogą mieć różne kolory – od ciała do różowawego czy szarego.
Zakażenie wirusem HPV i powstanie kłykcin kończystych może nastąpić w wyniku kontaktu skóry z zakażoną skórą podczas stosunku seksualnego, w tym również seksu oralnego i analnego. Ważne jest, że HPV można przenosić nawet wtedy, gdy osoba zakażona nie ma żadnych widocznych objawów.
Leczenie kłykcin kończystych może obejmować leki stosowane miejscowo, które są aplikowane bezpośrednio na kłykciny, lub procedury chirurgiczne, które usuwają kłykciny. Leczenie może skupiać się na usuwaniu widocznych kłykcin, ale nie eliminuje wirusa HPV z organizmu, co oznacza, że kłykciny mogą powrócić.
Prewencją zakażeń HPV, w tym kłykcin kończystych, jest szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, które jest zalecane dla dziewcząt i chłopców w wieku młodzieńczym. Użycie prezerwatywy podczas stosunku seksualnego może zmniejszyć ryzyko zakażenia, choć nie eliminuje go całkowicie, ponieważ HPV może infekować obszary skóry, które nie są pokryte prezerwatywą.
Należy zawsze zgłosić wszelkie niepokojące objawy związane z obszarami genitalnymi lub odbytu urologowi, aby zapewnić właściwą diagnozę i leczenie.