Nowotwory są grupą chorób charakteryzujących się niekontrolowanym wzrostem i podziałem komórek. W procesie tym komórki organizmu zaczynają się dzielić bez kontroli i mogą tworzyć masy komórkowe znane jako guzy.

Nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe. Łagodne nowotwory są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia i nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Mogą one jednak powodować problemy, jeśli rosną zbyt duże lub w nieodpowiednich miejscach.

Złośliwe nowotwory, znane również jako raki, są bardziej poważne. Mają zdolność do inwazji na tkanki sąsiednie i przenoszenia się do innych części ciała przez krew lub układ limfatyczny. Ten proces nazywany jest przerzutami.

Przyczyny powstawania nowotworów są złożone i mogą obejmować czynniki genetyczne, narażenie na pewne substancje chemiczne lub promieniowanie, niektóre infekcje, jak również określone nawyki życiowe, takie jak palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy niewłaściwa dieta.

Symptomy nowotworów zależą od typu i lokalizacji guza, ale mogą obejmować niewyjaśnioną utratę wagi, przewlekłe zmęczenie, ból, zmiany skóry, trudności w połykaniu, zmiany w wypróżnieniach, krwawienie czy guzy palpacyjne.

Leczenie nowotworów może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, terapie ukierunkowane czy hormonoterapię. Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i stadium nowotworu, ogólny stan zdrowia pacjenta i jego preferencje.

Jakakolwiek osoba, która dostrzega niepokojące objawy, powinna skonsultować się z lekarzem. Regularne badania przesiewowe mogą pomóc w wykrywaniu niektórych typów nowotworów we wczesnych stadiach, kiedy są one najłatwiejsze do leczenia.

Formularz kontaktowy