Zespół bolesnego pęcherza, inaczej nazywany zespołem pęcherza nadwrażliwego lub śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, to stan charakteryzujący się bólem w dolnej części brzucha i częstym oddawaniem moczu bez obecności infekcji czy jasno zidentyfikowanej przyczyny. Ta dolegliwość jest częściej diagnozowana u kobiet, ale może dotyczyć osób obojga płci.

Następujące objawy są charakterystyczne dla zespołu bolesnego pęcherza:

  1. Ból lub dyskomfort – Pacjenci mogą odczuwać ból w dolnej części brzucha, w okolicy pęcherza, lub w okolicy miednicy. Ból może się nasilać podczas napełniania pęcherza i łagodzić po oddaniu moczu.
  2. Częste oddawanie moczu – Pacjenci z zespołem bolesnego pęcherza mogą oddawać mocz znacznie częściej niż przeciętnie, nawet do 60 razy na dobę, włączając w to częste wstawanie w nocy.
  3. Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza – Pacjenci mogą odczuwać uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, nawet zaraz po oddaniu moczu.

Przyczyny zespołu bolesnego pęcherza nie są jeszcze dokładnie znane. Mogą obejmować czynniki genetyczne, problemy z obroną immunologiczną, infekcje czy alergie.

Diagnoza zespołu bolesnego pęcherza jest trudna i często jest to diagnoza wykluczająca, co oznacza, że lekarze muszą najpierw wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów, takie jak infekcje układu moczowego, kamienie moczowe czy endometrioza.

Leczenie zespołu bolesnego pęcherza jest złożone i obejmuje zmiany w stylu życia, leki, fizjoterapię i w niektórych przypadkach, procedury medyczne lub chirurgię. Celem jest kontrola objawów i poprawa jakości życia pacjentów.

Formularz kontaktowy