Obrzezanie to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu napletka, skórzanej osłony pokrywającej żołądź penisa. Procedura ta jest często wykonywana ze względów religijnych, kulturowych lub medycznych.
Obrzezanie zwykle wykonuje się u niemowląt , ale może być przeprowadzone w każdym wieku. W przypadku noworodków , zabieg często odbywa się bez znieczulenia lub przy użyciu miejscowego znieczulenia, natomiast u starszych chłopców i mężczyzn , zwykle stosuje się znieczulenie ogólne.
Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia i znieczulenia obszaru. Następnie, za pomocą specjalnych narzędzi, napletek jest odciągany od żołędzi i przecinany. Po usunięciu napletka, skóra penisa jest zszywana, a obszar owijany bandażem.
Po zabiegu może wystąpić pewien dyskomfort lub ból, który zwykle ustępuje po kilku dniach. Właściwa higiena miejsca obrzezania jest niezbędna, aby zapobiec infekcji.
Obrzezanie może mieć pewne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka infekcji układu moczowego, niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, oraz zapalenia napletka i żołędzi. Jednakże, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się też z pewnymi ryzykami, takimi jak krwawienie, infekcja, a także możliwość nieprawidłowego gojenia.