Rak pęcherza moczowego to typ nowotworu złośliwego, który zaczyna się od komórek wyścielających wewnętrzną stronę ściany pęcherza moczowego. Jest to jedna z najczęstszych form raka układu moczowego.

Objawy raka pęcherza moczowego mogą obejmować:

  1. Krwiomocz, który może powodować zmianę koloru moczu na różowy, czerwony lub ciemny. Krwiomocz jest najczęstszym objawem raka pęcherza, choć nie zawsze oznacza obecność nowotworu.
  2. Częste oddawanie moczu.
  3. Nagłe, palące uczucie podczas oddawania moczu.
  4. Ból w dolnej części brzucha.
  5. Ból pleców.

Diagnoza raka pęcherza moczowego zazwyczaj obejmuje analizę moczu (urogram), badanie cytologiczne moczu, a także cystoskopię, podczas której wprowadza się wziernik do pęcherza przez cewkę moczową.

Głównym czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu. Inne czynniki ryzyka to długotrwałe narażenie na pewne chemikalia przemysłowe, niektóre leki, przewlekłe infekcje układu moczowego oraz wcześniejsze radioterapie.

Rak pęcherza moczowego może być leczony za pomocą różnych technik, w zależności od stadium i typu histologicznego. Możliwe opcje leczenia obejmują operację, immunoterapię, chemioterapię, radioterapię lub kombinację tych metod.

Rak pęcherza moczowego ma tendencję do nawrotów, dlatego pacjenci często potrzebują regularnych kontroli po zakończeniu leczenia.

Formularz kontaktowy